Rozwój w czasach kwarantanny. Darmowe kursy i platformy szkoleniowe
Co to ukrywać, COVID-19 wielu z nas zamknął w czterech ścianach. Jednocześnie okazuje się, że trzeba poszukać sposobu na nie stracenie zdrowych zmysłów i karmienie naszej głowy czymś więcej niż informacjami o kolejnych zachorowaniach, rozwiązaniach różnych rządów i sklepowej panice. Wychodzę z pomocną dłonią: WIEDZA! I to taka za darmo! Przedstawiam wam propozycje kilku darmowych platform szkoleniowych w języku angielskim.
Zapytasz mnie, dlaczego język angielski, skoro pisze dla was po polsku? Z konkretnego, bardzo banalnego powodu: w tym języku angielskim się uczę i w tym języku jest dostępnych najwięcej materiałów. Dla was to będzie też możliwość podszkolenia angielskiego!
Wybrałam dla was kursy i platformy szkoleniowe, które pozwolą wam przejrzeć różnorodną tematykę, jednak niektóre z nich będą mocno związane z obecnością w świecie online.
Startujemy z listą darmowych kursów i platform szkoleniowych!
Google Digital Garage
Jest to jedna z pierwszy platform, na które trafiłam szukając materiałów, aby przygotować się na studia. Z Google Digital Garage nauczyłam się pierwszych podstaw SEO, jak powinna wyglądać obecność biznesu w internecie. Kursy Digital Garage są dostępne w języku polskim! Dodatkowo Digital Garage oferuje nam kurs podstaw digital marketingu, który daje nam certyfikat. Tutaj link do tego kursu w języku angielskim i polskim !
Ostrzegam, są to totalne podstawy, jednak dla tych z was, które chcą przykładowo wzbogacić swoje CV o coś nowego, jest to fajne rozwiązanie. Taki kurs trwa 40 godzin i składa się z 26 modułów i jest to podkreślam jeden z dłuższych kursów tam dostępnych. Po każdym module mamy testy i przejść możemy do kolejnego dopiero po zaliczeniu.

Kursy które ja zrobiłam:
- Podstawy digital marketingu – Fundamentals of Digital Marketing
- Ułatw klientom znalezienie Twojej firmy w internecie – Make sure customers find you online
- Zestaw kursów o Google Ads
Coursera
Coursera używam już od kilku lat. Cyklicznie robie sobie kilku godzinny kurs z różnych tematów. Czasem pada na tematykę rozwoju osobistego, czasem psychologię, czasem marketing. Coursera (wraz z jeszcze jedną platformą, którą wspominam w kolejnym punkcie) pomogła mi zdecydować się na wybranie konkretnego kierunku studiów, ale też otwarła głowę na inne tematy.Rejestracja na Coursera jest darmowa. Kursy możemy robić jak i darmowe tak i płatne. Wielki minus platformy: nie da się wybrać tylko darmowych kursów, więc szukamy tematyki, a później rozglądamy się za tymi z dopiskiem “FREE”. Dodatkowo wiele z kursów jest darmowych jeśli nie chcemy certyfikatu ukończenia. Ceny takich certyfikatów są różne, od 100zł po tysiące. Przyznaje się bez bicia, że nigdy certyfikatu nie brałam, jednak nie mówię, że dla wzbogacenia swojego CV takowego kiedyś nie kupię.

Kursy, które są aktualnie dostępne i bardzo mnie zaciekawiły:
- An Introduction to Consumer Neuroscience & Neuromarketing – wprowadzenie do neuromarketingu. 6 tygodniowy kurs prowadzony przez Copenhagen Buisness School.
- Viral Marketing and How to Craft Contagious Content – szybki kursik, 6-7 godzin i po sprawie, kurs jest oparty na książce Jonah Bergera “Efekt wirusowy w biznesie” –
- Becoming a changemaker: Introduction to Social Innovation – ok 20 godzinny kurs w tematyce innowacji społecznych i przedsiębiorczości społecznej
Udemy
Udemy to platforma, na której są kursy, za które w przeszłości zdecydowałam się zapłacić. Są na Udemy darmowe kursy, jest ich zdecydowanie mniej niż bym chciała, jednak są!No i przepiękna opcja – można szukać tylko kursów darmowych! Po raz kolejny, tematyka przeróżna!
Z darmowych kursów:
- Businesses: How to Use Twitter for PR and Media Coverage – jeśli ktoś się jeszcze nie polubił z Twitterem i jego użyciem w celach PRowych, to polecam! Totalne podstawy PR i Twittera
- Growth Hacking Masterclass Digital Marketing Tactics & Hacks – podstawy Growth Hacking (polecam z zaznajomieniem się z tym pojęciem jeśli interesuje Cię działanie w internecie) szybciutki kursik, napakowany wiedzą
- Darmowe kursy Photoshopa od Manfreda Wernera

Dodatkowo wrzucę tutaj wzmiankę o Khan Academy oraz edX . Ten pierwszy skupia się głównie na podstawowej wiedzy, kodowaniu komputerowym i takich tam. Można tam odszukać wartościowe kursy, nie miałam, jednak do tego nigdy cierpliwości. EdX to platforma dająca dostęp do kursów z uniwersytetów na całym świece. Wiele z nich jest podobnie jak na Coursera darmowych, jeśli nie chcemy certyfikatu. Mamy tutaj szybki kurs o Digital Brandingu , 6 tygodniowy kurs z zarządzania reputacją w świecie online .
Warto wspomnieć o LinkedIn Learning – czyli części LinkedIn z kursami. Tutaj niestety trzeba płacić… Ale! No właśnie, pierwszy miesiąc jest za darmo, a ten miesiąc możecie wykorzystać, na zrobienie krótkich kursów, szkoleń i rozwój!
Szybka wzmianka o fajnych darmowych platformach anglojęzycznych dla dzieciaków
- National Geographic Kids
- FunBrain – fajnie podzielone wiekowo, opcja wyboru, czy czytamy, gramy w gry edukacyjne, czy robimy zadania z matematyki
- WhyVille – platforma edukacyjno – społeczna dla tzw “preteens” czyli dzieciaki między 8-10 rokiem życia.
Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie! Pamiętajcie – niećwiczony mięsień obumiera, więc czasem warto dać trochę stymulacji naszemu umysłowi!